Coronavirus | Americanii nu vor să asiste la meciuri până nu se va găsi un vaccin
Un sondaj realizat de Sharkey Institute din cadrul Stillman School of Business, între 6-8 aprilie, la care au răspuns 762 de persoane, arată că 72% dintre americani nu vor să asiste din tribune la competiţii până nu va fi găsit un vaccin împotriva coronavirusului, informează Reuters.
Preşedintele Donald Trump afirma, în urmă cu o săptămână, că îşi doreşte fanii înapoi pe arene cât mai repede. Întrebaţi ce vor face în cazul în care competiţiile vor fi reluate înaintea descoperirii unui vaccin împotriva coronavirusului, 72% dintre cei care au răspuns au afirmat că nu se vor întoarce pe stadioane sau în sălile de sport. 12% dintre americani au afirmat că vor reveni în tribune dacă vor fi menţinute regulile de distanţare socială. Doar 13% au declarat că s-ar simţi în siguranţă pe arenele sportive.
De asemenea, 76% dintre cei care au participat la sondaj au afirmat că vor urmări cu acelaşi interes ca şi înainte transmisiunile televizate ale meciurilor.
Sursa:digisport.ro